Copii, adolescenți – , tineri –

„Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi” – Matei 22:39

Copii

Scoala Duminicala Biserica Vestea Buna Bucuresti Datoria stabilită de Dumnezeu în sarcina părinților este de a-şi creşte copiii în învățătura creştină, însă un ajutor venit în întâmpinarea acestei îndatoriri este şcoala duminicală. Pentru că şi copiii au nevoie de hrană spirituală, potrivită vârstei lor, am creat trei grupe ce se întrunesc în timpul programului de duminică dimineață.

Organizare

Fiecare grupă este coordonată de câte o echipă de cel puțin trei învățători, iar grupele sunt împărțite pe categorii de vârstă după cum urmează:

• Grupa mică (3-6 ani) aferentă preşcolarilor
  • Grupa mijlocie (7-11) aferentă claselor primare
  • Grupa mare (12-15) aferentă claselor gimnaziale

Obiective

Dintre obiectivele şcolii duminicale, amintim:

• Explicarea Cuvântului lui Dumnezeu pe înțelesul copiilor, pentru întâlnirea lor personală cu Hristos şi creşterea lor spirituală
  • De a învăța principiile şi adevărurile biblice, adaptate fiecărei categorii de vârstă, prin lecții biblice
  • De a contribui la dezvoltarea copiilor şi asimilarea practică a învățăturilor creştine prin jocuri şi activități
  • De a-i ajuta pe copiii bisericii să clădească relații cu copii creştini de aceeaşi vârstă
Ne dorim transformarea vieții copiilor, cu impact în generațiile viitoare.

Adolescenți

Adolescenti Biserica Vestea Buna Bucuresti Adolescenti Biserica Vestea Buna Bucuresti

Departamentul „Adolescenții Vestea Bună” este locul în care s-a format o comunitate a liceenilor din biserică unde încurajăm și echipăm tinerii pentru a discerne locul lor în împărăția lui Dumnezeu. AVB a apărut în anul 2013 ca răspuns la nevoia bisericii de a se ocupa de tinerii care erau prea mari pentru a merge la grupele de școală duminicală și prea mici pentru a participa la întâlnirile de tineret.

Ca obiective avem:

• Să facilităm trecerea de la un set de cunoștințe biblice căpătate anterior la experimentarea personală a credințelor și valorilor creștine
  • Să oferim un cadru de mentorare și suport pentru tineri
  • Să cultivăm practicarea disciplinelor spirituale
  • Să oferim un cadru în care adolescenții să își șlefuiască diferitele daruri în vederea slujirii bisericii precum: îndemn la rugăciune, cântare, implicarea în pregătirea diferitelor evenimente, ajutorare socială etc.
  • Să facilităm un loc de socializare și cunoaștere dincolo de programele obișnuite ale bisericii
  • Să asigurăm trecerea de la Școala Duminicală spre Tineret a fiecărui tânăr

Liderii din cadrul acestui departament sunt:

• Andy Piftor
  • Liviu Snop
  • Octav Baciu
  • Sabina Baciu
  • Laura Meștereagă
  • Adina Sburlan

Ne mai puteți găsi pe facebook sau pe instagram.

Tineri

Lucrarea de tineret din cadrul bisericii „Vestea Bună” a început în urma cu aproape două decenii. În tot acest timp, preocuparea noastră a fost să dobândim caractere hristice, să întrupăm valorile Împărăției Domnului nostru și să trăim o viață vrednică de Evanghelia lui Isus Hristos în orașul nostru.

Pentru îndeplinirea acestor obiective duhovnicești, în urmă cu aproape trei ani, am constatat că întâlnirile pe grupe de casă sunt mai benefice decât alte forme de întâlniri. Prin urmare, am începută să ne întâlnim în grupe de casă în cadrul cărora am reușit să formăm un cadru de cunoaștere, de relaționare, în care fiecare tânăr să-și poată manifesta darurile și să se maturizeze în relațiile personale cu ceilalți și în relația cu Hristos.

Pentru a râmâne în părtășie cu toți tinerii din toate grupurile, în fiecare lună avem câte o întâlnire de tineret comună în care invităm toți tinerii să ne închinăm împreună, să ascultăm proclamarea Cuvântului și să creștem duhovnicește în dragostea lui Hristos. De asemenea, la aceste întâlniri încurajăm tinerii să-și invite colegii de școală, de muncă, prietenii, altfel încât și alții să-l cunoască pe Hristos și să se implice în activitățile Bisericii.

Inchinare prin colinde in Biserica Vestea Buna Bucuresti

Obiective specifice ale grupurilor de casă:

• Prin intermediul grupelor de casă dorim sa oferim un mediu creștin familial în care tinerii să fie inspirați, transformați si modelati în acord cu voia lui Dumnezeu.
  • Încurajam tinerii sa descopere abilitățile și darurile cu care au fost înzestrați de Dumnezeu, în vederea slujirii cu rod în slujbele Bisercii și în viața de zi cu zi.
  • Să echipăm tinerii într-un mod temeinic pentru a putea avea o mărturie autentică în societate.
  • Să-i ajutăm pe tinerii care vin în București să se integreze în Biserică și să aibă prieteni creștini.

Liderii din cadrul acestui departament sunt:

• Ciprian Terinte
  • Alin Panican