Echipa de conducere

a bisericii noastre

Conducerea bisericii

Principiile de funcționare:

1. Noi credem că modelul de conducere bisericească cel mai apropiat de învăţătura biblică este modelul conducerii prezbiteriale.
    • Acesta presupune ca o comunitate creştină să fie condusă de un grup de prezbiteri, asistaţi de diaconi, a căror comuniune este prezidată de unul dintre prezbiteri, numit pastor senior.
    • Pastorul nu ocupă o treaptă ierarhică superioară colegilor săi prezbiteri, chiar dacă este ordinat special pentru ocuparea acestei poziţii, ci este un reprezentant al acestora înaintea bisericii şi al bisericii în relaţia cu societatea.
  2. Conducerea bisericii este asigurată de grupul slujitorilor ordinați, asistat de lideri desemnați pentru coordonarea de departamente și grupuri.
    • Selectarea creștinilor chemați de Dumnezeu în slujbe de conducere spirituală se face de către grupul slujitorilor ordinați, fie în mod direct, fie la sugestia liderilor neordinați aflați deja în poziții de conducere.

Echipa pastorală

Pastor onorific Vasile Roske